Na Valašsko mezi ploty

..aneb výlet přes celou republiku na sprint bez sprintu a na štafety bez štafety.. Made in ValMez. Pokud se tedy až k povídání o výletu dostanete. Bude mu předcházet dlouhé nudné povídání o sprintu, o plotech, o možnostech, jak se tam vůbec dostat a závěr mého pokusného šetření.

A protože by někdo mohl vypnout tento článek dřív než se dostane k samotným závodům, tak v úvodu bych chtěl říct, že ačkoliv občas kritizuji a i tento článek také  může v lecčem vyznít kriticky (ale nechci kritizovat, spíš formulovat otázky k zamyšlení..), tak kritika nemíří na pořadatele a samotné MČR ve ValMezu. Naopak. Závod se mi líbil (alespoň tedy ten sobotní), bavil mě, a tak musím především chválit. Protože slova chvály vždy pořadatele potěší a nakopnou k další práci spíš, než slova kritická.. Takže díky za pěkný závod!!

MCR_sp_15_dann

Taškařice s výjimkou

Ale pěkně od začátku s trochou fňukání. Vzhledem k tomu, že poslední dvě zimy jsem se dost potácel a neměl pořádně šanci natrénovat, projevuje se to bohužel i v rankingu, kde jsem pořád někde v kanále. A i když jsem se trošku zase posunul, tak na  lepší než čtvrtou desítku to není a asi nebude (otázkou je, jesli by vůbec někdy bylo..). Normálně to přes sezónu nesleduji, ale před sprintem mě to zajímá, protože jiná šance běžet MČR bohužel díky tomuto systému není. 😦

Teda je. Vyhrát oblastní mistrovství. Tam jsem sice jel, ale s brutální alergickou rýmičkou, v období kulminace mých březových pylů, a tak jsem podle očekávání odešel výrazně poražen Olafem, který na se jet na MČR vůbec nechystal. (Zdravý bych asi byl poražen taky.) 🙂 Proč tedy ale právo startu nezíská alespoň první z OM, který nemá jinak právo startu a má zájem startovat, tzn. je přihlášen na MČR?? Už i to by dost takovým hraničním zevlákům, jako já, co se potácí na hraně běžet a neběžet MČR, pomohlo.

Ale měli jsme tam při MČR v plánu jednání P ČSOS, a tak jsem to chtěl běžet a mít pocit, že jsem pro to udělal všechno. Protože jet 4 hodiny kvůli doprovodnému závodu a zase zpět mě vůbec nelákalo. Nečekal jsem, že bych mohl uspět, být v SK sám, bych pro sebe taky určitě nehlasoval, ale zkusil jsem si pro tu srandu zažádat SK o výjimku, zjistit, jak to funguje a byl moc zvědavej na zdůvodnění a na zdůvodnění ostatních. A co myslíte, jaké bylo zdůvodnění? Žádné..!

Z kuloárních informací se mi alespoň podařilo zjistit, že jsem dostal dva hlasy. 😀 Nechápu od koho, ale díky! Chápu institut výjimky jako něco na co neexistuje žádný nárok, ale slouží SK k doplnění startovní listiny běžci, kteří by za normálních okolností díky své výkonnosti právo startu měli, ale něco je o něj připravilo. Např. Dana nebo budoucí stříbrná medailistka Marta a mateřské dovolené. Tam není o čem diskutovat, právě k tomu by měla výjimka sloužit. Kapitolou sama pro sebe jsou cizinci. Je to MČR, chceme je tam, aby zabírali místo Čechům, jejichž MČR to je? A proč když chtějí běžet za český klub si to nemůžou také vyběhnout z oblastního mistrovství a nemůžou pro ně platit stejná pravidla? Rozumím tomu tak, že kdybych byl Slovák běhající na mé úrovni výjimku dostanu, ale protože jsem Čech, měl jsem si to vyběhnout na OM?

V žaludku mi leží například start dalšího ze Slováků, který výjimku dostal. Ptám se proč? Vyjel jsem si sprintové výsledky z ORISu za poslední dvě sezóny: MČR ve sprintu 26. a 32. v H18!, a nejlépe 27. v ŽA sprint. Bez problému dostal výjimku a vytěžil z ní svůj nejlepší sprintový výsledek – 17. místo v juniorech. Gratuluju bejky. 😉

Takže závěr z mé pokusné taškařice bych mohl formulovat asi tak, že člověk pohybující se na hraně, který chce MČR běžet, ale nemá právo startu, má všehovšudy čtyři možnosti.:

1) Přestoupit do některého z klubů na vyspělý jih nebo západ Čech a vyběhnout si to z tamního OM.

2) Běhat za velkoklub zastoupený v SK, získat druhé občanství, neběhat moc v ČR a žádat si o výjimku.

3) Doufat, že se konečně i na sprint prosadí kvalifikace, aby o postup měl šanci alespoň zabojovat a mohl fňukat jen sám nad sebou.

A nebo za 4) prostě začít konečně celoročně točit!

Kvalifikace

Z pohledu závodníka „na hraně“ dlouhodobě prosazuji kvalifikaci, jako nejférovější nominační nástroj. Ti co na to mají pak stejně postoupí, ti co na to nemají alespoň pochopí, že na to opravdu nemají a fňukat mohou jen sami nad sebou a všichni budou spokojení.

2-4 rozběhy podle počtu přihlášených, nejlepších 18, resp. 24, resp. 32 do finále, jako na lesních MČR. Terén klidně trošku jalovější, sídlišťojdnější, jako na nedělních štafetkách s nějakou rozhodující volbou. Hlavně maximálně férový závod a hyň sa ukáže, kdo na to má.

Pro pořadatele ideálně z jedné arény, pro odvážnější klidně v 9:30 Q a v 16 F, pro slabší klidně dvoudenní (pak i ze dvou arén) s něčím přidruženým (ČPŠ, middle?). ValMez nám ukázal, že to i v průměrném českém městečku lze. Jen místo štafet mohla být kvalifikace a štafety zase někdy příště.

Ano je tam spousta rizik. Sprint sám o sobě je nejtěžší pořadatelsky na ukočírování, ohlídání, domluvení, povolení. A vzít si na triko hned dva? Kdo to bude chtít pořádat, když se to navíc ani moc finančně nevyplatí? To je oč tu běží.. I když tomu kalendář zcela nenahrává, tak je to ale v pravidlech už ukotvené, že kvalifikaci lze – pokud se s ní někdo přihlásí do VŘ. Letos se sám od sebe nepřihlásil nikdo ani bez ní.. 😦

Ale já prostě stejně věřím, že to lze a budu doufat, že se to v našich podmínkách alespoň zkusí!

Závěrem

Abych jenom nemrčel a pokusil se zformulovat i nějaké nápady k zamyšlení. Kvalifikace je řešení sice férové, ale pořadatelsky náročné a v horizontu minimálně dvou let realizováno nebude. Přesto bych se pokusil  nějak víc sprint otevřít. Nebo ne zcela otevřít, ale dát větší možnost nominace i závodníkům, kteří nejsou do 25 v ranku a jsou ze silné oblasti a hlavně jak říká náš slavný sprinter Víťa Zakouřil,: mají o start zájem“.

Vždyť jde přeci i o sprintery. Což sice není vůbec můj případ. Ale máme několik běžců, kteří jsou výborní ve sprintech, ale na klasikách si ranking prostě nezajistí. Třeba Filip, který suveréně ovládl H21A a dovolím si tvrdit, že by s tímhle časem atakoval přední místa i v MČR. Naopak MČR mohou běžet závodníci, kteří jsou výborní v lese, ale na sprintu už nestačí, tak tam ani nejezdí a místo nich zaplní místo Slovák s výjimkou.

Pro začátek bych alespoň navrhl změnit znění v PP 2.3: „závodníci, kteří v kategoriích … umístili na Mistrovství oblasti ve sprintu ve své oblasti na prvním místě mezi závodníky bez práva startu podle předchozích bodů a jsou přihlášeni k MČR ve sprintu v souladu s rozpisem závodu, …“

Nebo omezme počet na 20 z rankingu + reprezentace + zvyšme počet postupujících z OM na 2. Nebo podle síly oblasti, př. dle počtu zaregistrovaných D/H21 by oblast získala z OM 1-3 postupová místa., která by snad byla zaplněna z většiny zájemci o MČR.

No možností je spousty, sám jsem zvědav, kam se sprint dále vyvine a kam bude směřovat. Svět směřuje k zásadnímu rozdělení. MS na sprintové a lesní. Myslím, že nám se při dalším a dalším počtu sprintových závodů určité nominační rozdělení také nevyhne.

A teď k dalšímu aktuálnímu sprintovému „problému“ o kterém se živě diskutuje..

ValMez bez kvalifikace, za to plný švábů

Aneb jak udělat z průměrné české středňoměšťské zástavby nadprůměrný sprintoidní terén. Ohlasy na použití plotů byly různé. Od velmi negativních až po přehnaně pozitivní. Já se řadím někam mezi. Velmi mě pobavil výrok Mrazáka:

Plánuju postup a vidím jednoho švába (plotem přehrazená ulice), druhého a dál už se radši nedívám a obíhám to přes Rožnov..

Co si budeme nalhávat, tomuhle závodu umělé překážky velmi prospěly. Dle mého názoru byly použity s citem a hlavně ku prospěchu stavbě, což je nejdůležitější. V sobotu zabezpečily možnost zásadních voleb, které si navíc nelze nastudovat předem na StreetView. V neděli se zase postaraly na 4. úseku dospělých o rozhodující volbu jinak velmi leteckého kontaktního závodu.

Na jednu stranu bych nerad, aby se pořadatelé začali teď předhánět, kdo vymyslí větší labyrint, jako na pověstném svěťáku v Imatře. To už potom můžeme implementovat i průběh diváckým labyrintem v aréně a sloučit sprint s o-show. Na tu druhou, pokud je umělý plot dobře postavený a je ku prospěchu trati, jako tady ve ValMezu, pak proč ne.

Jedinou otázkou je přehlednost a férovost. Nejhorší z pohledu zakyseleného závodníka mi přijde ulice přehrazená jedním plůtkem uprostřed, která se stává nebezpečnou pastí a mnohdy i velmi zbytečnou nachytávkou závodníka. (Může tam mít přehyb mapy, spojnici kontrol, kapku bahna vedle a plot zaměnit..) A stavitel chce přeci nachytat závodníka férově, aby mu skočil na špek s volbou a oběhl to třeba přes Rožnov, a ne aby mu skočil do slepé ulice a akorát nadával. Ideální se mi jeví uzavřít plot z rohu budovy na roh budovy, případně i z druhé stany. Nebo třeba zvýraznit uzavřenou ulici privátem či jinak nepřístupnou oblastí. Volbu to nezmění a sníží to počet závodníků, kteří budou nad ploty ohrnovat nos.

Každopádně ploty ve ValMezu z většiny kvituji a jsem zvědav, kam se tento fenomén bude vyvíjet dál. Moderní technologie předhánějí orienťák. Někde máme StreetView už i v lese a je přirozené, že sport se tomu snaží bránit. Hlavně ať si ale zachová svou podstatu.

Made in ValMez

Jak Mňága zpívá ve svém hitu Made in Valmez „zkouším se prokopat ven“, tak jsem si připadal v kompaktní aréně MČR na školním hřišti. Zvláště v neděli, když doběhový a odběhový koridor veteránů zcela zahradil vstupní bránu a nikudy se nedalo prokopat ven k autu..

To byl ale asi jediný zádrhel, který mě zadrhl o víkendu. Krom nekonečných front na opět tradičně podceněné WC v karanténě. Ale v neděli se dalo ze záchodků alespoň pěkně fandit mlaďákům.

Foto by Kade.czFoto: Kade

O tratích už bylo namluveno dost. Mě se to líbilo. Udělal jsem jednu chybku, tak z toho bylo nakonec 3. místo v nemistrovské H21A. Trať mě bavila, ikdyž jsem mapu zahlédl předem na obrazovce.. Do plotu jsem nenaběhl, mapovat bylo pořád co. Takže z pohledu závodníka určitě vydařené mistrovství a dobrá ukázka, že i v průměrné městské džungli jde udělat nadprůměrný sprint.

A teď hurá zase sprintem na chmelovou brigádu!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Orienteering. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: „Na Valašsko mezi ploty

 1. Zajímavé počtení! Cestou kvalifikace se vydali třeba ( mnou furt zmiňovaní ) Finové.

  Kanál běhám už dlouho, ale přesto jsem měla šanci jako cizinka běžet SM Finska na krátké trati a dostat se do finále. Kvalifikace i finále se běží v jeden den, startuje se po 1 minutě a dokonce už několik dní dopředu víš, jaký jdeš rozběh a kdo jde před Tebou. Tvrdé podmínky dokazuje třeba chlapská kvalifikace, kde v 5 rozbězích z 50 borců postupuje 10 ( poslední ztráta okolo 1:30).

  Zajímavě ošetřený mají i zisk medaile (jak nám to vysvětlovali před krátkou). Jako cizinec ji můžeš dostat jedině pokud od 1.1. daného roku máš trvalé bydliště na území Finska. Toť ke strachu, „že by nám ty medajle nějakej cizák odvezl pryč“.

  Dost mě šokovalo, že na podzimní MČR štafet zahraniční týmy nemají šanci běžet. Pouze OPEN. Přitom pořadatelé pro to udělali maximum ˇžádost o výjimku“ a nic. Moje otázka tedy zní, opravdu si chceme hrát na vlastním písečku a nikoho k nám nepustit? Je to pro nás dobré? Neměli bychom zahraniční závodníky spíš lákat a chtít zvýšit laťku ? Není MČR v NOB v ženské kategori ( 17 závodnic) ostuda ?

  Taky jen pro zamyšlení, ale nějak se to protáhlo 🙂

  • Díky za komentář. 🙂 Jasně, já se vůbec nebráním startu zahraničních závodníků na MČR. Ale ať startují nad rámec, neberou místo Čechům a SK je rozřadí dle doložené výkonnosti. Pokud je MČR zařazeno do WRE, tak není vůbec o čem diskutovat. Na klasice a na krátké se vždy pak ukáže v kvalifikaci. Na druhou stranu si myslím, že medaile jim nepatří (u nás se uděluje pokud vím). Mají být vyhlášení, dostat cenu, ale titul nebo medaile by měl dostat nejlepší Čech, když je to MČR. Ale to je jen můj názor. Já jsem kritiku směřoval spíše na cizince, kteří běhají v českém klubu a platí pro ně výjimky narozdíl od čechů, kteří na ně nedosáhnou. Ale spíš to bylo jen tak k zamyšlení, co a jak dále.. MČR štafet je uzavřeno no, to vím. Leda by si to zahraniční štafeta vyběhla z ČPŠ, což je asi impossible. Těžko říct, jestli to je dobře nebo ne, ale zrovna na štafetách asi o konkurenci nouzi nemáme. 🙂

 2. K tem divokym kartam: Ja myslim, ze problem je v tom, ze nikde neni receno, pro koho divoke karty jsou. Jsou jen pro toho, kdo nema odbehany zavody (treeeba tehotenstvi nebo preference atletiky, ze jo), ale ma vykonnost bojovat o medaile?
  Nebo jsou i pro takovy ty objizdece, kterym to utece „jenom o fous“? Myslim argument typu – dyk tendle je jen o 2 body v ranku nade mnou, vykonnost mame teda stejnou a on tam je a ja ne, „kdybych nedisknul obl.mistrovstvi“, apod.
  Ja bych rekl, ze obe tyhle nazorovy polohy jsou legitimni a kazdej jednotlivej clen SK ma tu hranici nekde mezi temahle dvema polama ( v lepsim pripade, tj. pokud nazor ma). Mozna ze diskuse a nasledny ujasneni toho, proc institut DK vlastne existuje, by nebylo na skodu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s