Příběhy dvou P: Prolog

1992 / 2016

Luhačovičtí závodníci nám ukázali zvláštní schopnost běžet a udržet se v závěsu za lepším závodníkem. Tentokrát si vybrali ve druhém kole sprintu Zuzánka a v závěsu se udrželi dobré dvě hodiny, aniž by odpadli. Což je zajisté výkon. Až na to, že se na něj přilepili, až když po doběhu šel do místní hospody. Ale panensky čistý průkaz, kde měli označen pouze start, do cíle disciplinovaně přinesli.

Citace z ročenky OOB Turnov 1992

Jo jo, už od svého počátku přináší běh s mapou a buzolou každému z nás různé pocity, lišící se většinou podle toho kolik uděláme chyb, s jakou náladou už přijedeme na závod, jak se nám líbí terén a trať a hlavně jak nás ten závod baví. Ve finále je to ale právě o tom zážitku z lesa, a i když se nám zrovna nedaří, tak pocit skvělého proběhnutí zajímavými místy a dobře vychlazené pivo v místním hostinci všechno přebije.

Stejné je to ale i z opačné strany barikády. Když pořádáte jakoukoliv akci pro lidi, tak to obnáší spousty práce a příprav a stresu, ale potom to nadšení účastníků v jejich tvářích, vášnivé diskuse v cíli a čirá radost, která čiší z každého kroku mezi majestátnými skalními bloky, tak to zase přebije všechno proklínání sebe sama z toho, „co jsem si to na sebe zase upletl.“ Aneb jak praví jedna stará známá reklama, „když děláte svou práci poctivě, lidé to ocení.“

Závody proběhly bez větších problémů, ve svižném tempu. Výsledky, průběžné i celkové, byly vždy včas prezentovány, a tak trochu mrzí, že někteří závodníci si nepočkali na vyhlašování vítězů. Nepřijel Hubáček, přijel ale další reprezentant Prokeš, který se stal celkovým vítězem HE, i když i on zakolísal v druhém kole sprintu…

Zavírám ročenku turnovského oddílu orientačního běhu z roku 1992 a přemýšlím, jaké to asi tenkrát bylo. Jak moc se asi ty naše závody za 25 let změnily. Znovu ji otevírám, listuji stránkami a čtu si vyprávění svých předchůdců na postu ředitele závodů, kteří tradičně již od samého počátku v ročence o uspořádaných závodech referují.

O závodech panovala tropická vedra, takže každý uvítal možnost zaplavat si v místním rybníčku. Hodně závodníků také využilo možnosti táboření na tábořišti, které se nám v pár lidech podařilo za odpoledne postavit. Vyvedla se i zábava v místním hostinci, sešlo se nás tam opravdu hodně!

Ilustrační foto z ročenky OOB Turnov

Zjišťuji, že vlastně ke každé sportovní akci se váže spousty příběhů, každý z jejich účastníků si tam píše ten svůj a vnímá si ho podle sebe, ať už se účastní jako závodník nebo jako pořadatel. Některé příběhy se hned zapomenou, jiné se vypráví dále či sepíšou do ročenky, další se překlopí v tradici a ta se vypráví z generace na generaci až ten závod a jeho původní účastníky a protagonisty přežijí.

Narychlo se zrodil i název závodů, který v angličtině ještě tak špatně nezněl, nicméně v češtině je jaksi kostrbatější. A proto vypisuji veřejnou soutěž o název našich nových závodů…

K našemu závodu se očividně také váže spousty příběhů a vzpomínek, příjemných i nepříjemných, vážných i humorných a já jsem se rozhodl představit Vám ty, které jsem si stačil zapamatovat já a přiblížit Vám je na pozadí toho mého příběhu, který do historie našich PéPéček několik posledních let píšu.

Tak vznikly Příběhy dvou P.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s